Bachata

Bachata Nedir? Bachata Dansı, Müzikleri ve Kursu

Bachata dans nedir? Dominik’lerden ülkemize hatta tüm dünyaya ulaşan eğlenceli danslar arasında gelmektedir…

Bachata dansı nedir? Nasıl yapılır? Dominik Cumhuriyeti temelli aşkın sesini yansıtan bir dans türüdür. Dansın temel figürleri “Küba kalça” hareketlerinde dayanmaktadır. Kelime anlamı olarak ise “Acılı Aşk Şarkısı” anlamına gelmektedir. Yavaş bir tempo eşliğinde tutkulu bir dans arıyorsanız tam size göre! Dans çift dansları arasında en etkileyici yapıya sahip danslardan birisidir. Dansın nasıl ortaya çıktığı, hangi müziklerle yapılması gerektiği ve kursu hakkındaki diğer bilgileri sitemizden bulabilirsiniz.

Bu yazımızı da okumak isteyebilirsiniz: Bachata Kursu

Bachata Nedir?

Eşli danslardan bir diğeri de bu dans türüdür. Okunuş olarak “Baçata” şeklinde telaffuz edilen bu dans, Dominik Cumhuriyeti yani Latin kökenlidir.

Bachata dansı, 4/4 ritme sahip romantik bir müzik eşliğinde yapılan eşli dans türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Müziklerde daha çok gitarın ön plana çıktığını görebilirsiniz. Bunun yanı sıra vurmalı çalgıların (özellikle latin ülkelerinde yaygın kullanılan bongo, maracas ve guiro) kullanıldığı bir dans türüdür. Dansa ait kayıt edilmiş ilk parçalar 1961 yılına dayanmaktadır. Müziğin uluslararası ilk başarısı ise 1991 yılında Juan Luis Guerra’nın “Burbujas De Amor” adlı parçasıyla öne çıkmıştır. Euro Hot 30 adı altında Avrupa’da en çok beğenilen 30 parçalık listeye 1. sıradan giriş yapmıştır.

Tutku Dolu Bir Dans Türü: Bachata Dansı

Her dans türünün kendine ait bir anlam içermesi dansı özel yapan özellikleri arasında gelmektedir. Bu dansın kendine özgü anlamı da “Acılı Aşk Şarkısı” olarak geçmesidir.

Hem dans hem müzik türü olarak karşımıza çıkan bir dans türüdür. 1960’lı yıllarda ortaya çıkmış ve günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Dans olarak ortaya çıkışında yerel halkın, dışlanan insanların ve ötekileştiren insanların kendilerini ifade etmesi vurgulanmaktadır. Konular da ritimde yer aldığı şekilde yavaş ve karanlık atmosferde ortaya çıkarılmaktadır. Günümüzde oldukça popüler danslar arasında yer edinmeyi başarmıştır. Dünyanın farklı yerlerinde farklı türlerine ve değişmiş versiyonlarına rastlamak mümkündür.

Bachata Müzikleri

Bachata yapmak istiyorsanız dans müzikleri eşliğinde daha ritmik öğrenim görebilirsiniz. Öğretiminizi en iyi şekilde yapmak için sizlere en iyi müzikleri derledik.

Her dansın kendine özgü ritmi olan müzikleri vardır. Sizler için bu dans türünde efsaneleşmiş en iyi 10 müziği hazırladık. Müziklere şuradan göz atabilirsiniz: 

 1. Hector Acosta – “Me Voy”
 2. Einllo – “Te Buscaria”
 3. Aventura – “Mi Corazoncito”
 4. Yoskar Sarante – “Hayır Tengo Suerte En El Amor”
 5. Angel Y Khriz – “Carita De Angel” (Versiyon Bachata)
 6. Monchy & Alexandra – “Hiçbir Es Una Novela”
 7. Alex Bueno – “Agarrense de las Manos”
 8. Daniel Moncion – “Decidi”
 9. Erick Escobar – “Secreto de Amor”
 10. Domenic Marte – “Yo Me Equivoco”

Müziğin uluslararası ilk başarısı ise 1991 yılında Juan Luis Guerra’nın “Burbujas De Amor” adlı parçasıyla öne çıkmıştır. Euro Hot 30 adı altında Avrupa’da en çok beğenilen 30 parçalık listeye 1. sıradan giriş yapmıştır.

Bachata Kursu

Bachata dansına dair kurs almak istiyorsanız internet sitemizden alabilirsiniz. 

1 thought on “Bachata Nedir? Bachata Dansı, Müzikleri ve Kursu”

 1. Geri bildirim: Oryantal Dans Nedir? Oryantal Müzikleri, Kursu 

Yorumlar kapalı.

Bizi Arayın
Yol Tarifi Al
× Size nasıl yardımcı olabiliriz?