Düğün dansı

Düğün Dansı Nedir? Nasıl Yapılır? Müzikleri ve Kursu

Düğün dansı çiftlerin düğün salonu içerisinde giriş yaptıktan sonra gerçekleştirdikleri danstır. Bu dans kültürümüzde gelenekselleşmiştir.

Eski zamanlara bakıldığında romantik parçalar ve yavaş adımlarla yapılırken , açılan kurslar sayesinde farklı türlerde de yapılabiliyor. Oynanılan dansın düğün dansı olduğunu anlamamız için gelin ve damadın dans etmesi yeterlidir. Bachata, tango, salsa gibi popüler bir tür seçebilecekleri gibi zeybek gibi yöresel seçim de yapabilirler.

İlk salon dansı olarak tercih edilen tür, İtalyan Viyana Valsi’dir. Folka ise 19. yüzyılda en sık tercih edilen danslardan biri olmuştur. Folka’nın temel hareketleri zıplama ve dönmedir. Günümüzde en çok tercih edilen tür tangodur. Tango 1890’lı yıllarda Arjantin’de ortaya çıkmıştır.

Bu yazımızı da okumak isteyebilirsiniz: Tango Dansı Nedir?

Düğün Dansı Nasıl Yapılır?

Tercih ettiğiniz düğün dansı türüne göre yapılış şekli değişecektir. 

Düğün dansı 2

Romantik bir koreografi hazırlamak istiyorum diyorsanız kesinlikle ilk tercihiniz vals olmalıdır. Valsi oynarken partnerinizle vücudunuz neredeyse bir bütün olmalıdır. Kıpır kıpır ve eğlenceli bir gösteri sergilemek isterseniz salsa sizin için mükemmel seçim olacaktır. İster partnerinizle ister partneriniz olmadan yapabileceğiniz bir türdür. Partneriniz ile birlikte yapıyorsanız, erkek rehber olur ve kadını el hareketleriyle yönlendirir. Yöresel müziklerden vazgeçmem diyorsanız. Size tavsiyemiz Zeybek olacaktır. Oynayan dansçı kollarını omuz hizasında , ellerini ise başıyla aynı hizada tutar. Belirli aralıklarla yere doğru eğilip bir dizini yere vurması dansın en belirgin hareketlerindendir.

Düğün Dansı Müzikleri

Düğün için en önemli şeylerden biri de seçilen düğün dansı müziği dersek yanılmış olmayız. 

Hem konukları eğlendirecek hem de gelin ve damadın en özel anlarından birini yaşatacaktır. Bu nedenle müziği seçerken çok titiz davranmanız gerekir. Kesinlikle ilk dans müziği gelin ve damada özel, eşsiz olmalıdır. Seçilen müzik gelin ve damadın sonsuz aşkına ortak olmalıdır.

Artık klasikleşmiş şarkılar yerine yeni çıkan şarkıları da duymaktayız. Bunlardan birkaçı;

  • Tarkan – Gül Döktüm Yollarına.
  • Duman – Senden Daha Güzel.
  • Sevme Zamanı – Oya, Bora.
  • Kenan Doğulu – Aşk Kokusu.
  • Senden Başka – Göksel.

Müzikler tamamen bizim size düğün önerimiz olarak verilmiştir.

Düğün Dansı Kursu

Düğün dans kursu, Danskeyfi Altunizade olarak profesyonel öğretmenlerimiz tarafından verilmektedir.

İlk dansınız için heyecanlı ve stresli iseniz düğün dansı kursu tercih etmeniz sizin için çok faydalı olacaktır. Kurs özgüveninizi arttırır. Geriye dönüp baktığınızda güler yüzle hatırlayacağınız bir anınızın olmasını sağlar. Aynı zamanda partnerinizle birlikte öğrenmenin ve özel gününüz için hazırlanmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

İyi bir koreografi hazırlayabilmek için derslere en geç 2-2.5 ay önce başlamak gerekir. Bu en ideal süreçtir. Son dersinizin düğününüze yakın olması çok önemlidir. Son provanızda detaylar sıcağı sıcağına çalışılmış ve koreografi oturmuş olacaktır.

Hangi türde ilk dans hazırlamak istediğinize karar veremiyorsanız, diğer yazılarımızı da okumak isteyebilirsiniz:

1 thought on “Düğün Dansı Nedir? Nasıl Yapılır? Müzikleri ve Kursu”

  1. Geri bildirim: Dans Kursları - Danskeyfi Altunizade

Yorumlar kapalı.

Bizi Arayın
Yol Tarifi Al
× Size nasıl yardımcı olabiliriz?