Tango Dansı Nedir

Tango Dansı Nedir?

Tango dansı eşlerin tutkulu ve harika bir ritim ile buluşmasıdır. Görsel şölen haline gelen Tango, dans edenler dışında izleyenleri de oldukça etkileyebilen müthiş dans türlerindendir. 

Tango dansı’nın kökeni Buenos Aires Arjantin ve Uruguay’dan gelmektedir. İlk zamanlarda Tango Criollo veya Basit Tango olarak bilinirken günümüzde çeşitleri artmıştır. Ancak anavatanı olan Arjantin’de hala orijinal adıyla Arjantin Tangosu olarak bilinmektedir. Müzik ile buluşmasıyla oluşan sosyal danstır. Arjantin Tangosu ve Türkiye’nin kaynaşması ortalama olarak 1988 yılına dayanmaktadır. Ülkemizde yaygınlaşması ise 2005 senesini bulmuştur. Türkiye gecikilmiş tanışma yaşamasına rağmen dünya çapında küçümsenmeyecek ülkelerdendir.

Enstrümanı akordeon benzeri olan Bandoneon’dur. Akordeon Alman kökenli olmasına rağmen Arjantin Tangosuyla da özdeşleşmiştir.

Bu yazımızı da okumak isteyebilirsiniz: Rüyada Dans Etmek? Dans Etmenin İnsan Üzerindeki Etkileri?

Tango Dansı Nasıl Yapılır?

Tango dansı nasıl yapılır diye sorulursa muhtemelen kimse net cevap veremeyecektir. Çünkü iki kişi müziğin ritmi ile doğaçlama şekilde adımlar atarak oluşturmaktadır. 

Tango Dansı Nedir 3

Net kalıba girmeyen bu dans tabiki de standart bazı hareketlere sahiptir. Dünya çapında kabul edilmiş temel adımları öğrenmek size ekstra hareket kabiliyeti sağlar.

Doğaçlamanın verdiği rahatlık kadar çok ince detaylara da sahiptir. Çabalamadan öğrenmek isteyenleri hayal kırıklığına uğramanıza neden olacaktır. Tam olarak öğrenmek isteyenlerin kursa, makale okumaya veya bazı videoları izlemeye mutlaka ihtiyacı olacaktır. 

İyi bir Arjantin Tango eğitmeninden ders almanın vereceği keyif tabiki de çok ayrı seviyelerde olacaktır. Hem eğlenip hem hayatınızda güzel bir boş zamanı verimli değerlendirmek istiyorsanız hemen eşinizi alıp öğrenmeye başlamalısınız.

Tango Dans Çeşitleri Nelerdir?

Tango dansı pek çok stilde yapılmaktadır. Bazı insanlar kişiselleştirip kendi tarzlarında dans ettiklerinden de bahsetmektedir ama bazı belirli stilleri mevcuttur.

Tango dans çeşitleri nelerdir? 

  1. Salon Stili Tango: Bu stilde dans boyunca vücut dik bir şekilde durmaktadır. Tutuş isteğe bağlıdır. Tutuşun açık veya kapalı olması mümkündür. Dansçılar partnerinin merkezinde değil de biraz daha sağında kalarak dans eder. Böylece V şeklinde duruyorlarmış gibi görünür.
  2. Orillero Stili Tango: Salon stiliyle benzer yönleri olsa da tam olarak aynı değildir. En belirgin özelliği ise büyük mekanlarda icra edemeyen insanların tercih etmektedir. Kafelerde veya barlarda daha sık rastlanan stildir. Karmaşık dans figürleri ile daha samimi bir görüntü de katmaktadır.
  3. Milonguero Stili Tango: En belirgin özelliği “Apilado” denen duruştur. Eşlerin göğüslerinin değdiği ve üst gövdenin ufaktan öne eğildiği, aynı zamanda da ayak uçlarının bel üstüne oranla daha uzak olmasıyla oluşur. Yakın temas sebebiyle kapalı tutuş kullanılmaktadır. 

Tango Dansı Kursu

Kadın ve erkeğin eşsiz uyumu ile sergilenen Tango dansına merak duyuyor musunuz? Türkiye’nin en büyük dans salonuna sahip olan Danskeyfi Altunizade’ye kayıt olmanız size büyük avantaj sağlayacaktır. Verimli zaman geçirmek ve sosyalleşmek için en güzel aracı olacaktır sizin için. Hayatınızda yeni bir hobi, arkadaşlarınızla paylaşacak güzel anılar biriktirebilirsiniz. Stresten de kaçmak için güzel bir çözüm olacaktır.

1 thought on “Tango Dansı Nedir?”

  1. Geri bildirim: Düğün Dansı Nedir? Nasıl Yapılır? Müzikleri ve Kursu

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın
Yol Tarifi Al
× Size nasıl yardımcı olabiliriz?