Herkes Dans Edebilir mi?

Herkes dans edebilir mi sorusu özellikle dansa karşı çeşitli nedenler yüzünden uzak kalmış olanlar tarafından merak ediliyor. Sorunun yanıtını en başta söylemek gerekirse isteyen herkes dans edebilir. Çünkü dans enerjinin, mutluluğun ve duyguların en güzel dışavurumudur. Gerek kendiniz gerekse de partneriniz ile dans etmek için ise belirli noktalara dikkat etmek gerekiyor.

Dans Etmeye Başlamak

Dans etmek insanların duygularını, mutluluklarını ve enerjilerini açığa vurmak içindir. Günümüzde çok çeşitli danslar bulunuyor ve her birisinin de kendisine özgü kuralları bulunuyor. Ancak hepsinin ortak noktası ise insanın estetik haliyle mutluluğunu paylaşması oluyor.

Genel olarak bakıldığında dans yetenek ile ilgili görülür fakat dans aslında her yeteneğin altında yatan etmen gibi teknik becerilere dayanır. Dans esasında belirli bir kalıba sığmayacak yapıdadır ve bu yüzden dans öğrenmeye başlamak için tek bir reçeteden söz etmek olanaklı değildir. Ancak dansın neden yapıldığını iyi şekilde öğrenirseniz, sonrasındaki teknik becerileri de uygulamanız kolay olacaktır.

Dans etmekten çekinenler için en büyük sorun dans ederken bunu iyi yapanlar gibi bir görünüm elde edilemeyeceğidir. Bu durum ise tamamen hatalıdır çünkü örneğin otomobil sürmek için F1 pilotlarınki gibi bir sürüş becerisi gerekmez. Pilotlar gibi olmadan da aracınızı hem işlevsel hem de son derece başarılı şekilde sürebilirsiniz. Profesyonel dansçıların mesleklerinin bu olduğu da göz önünde tutulursa elbette onların ayarında dans etmeniz çok olanaklı olmayacaktır fakat onlar gibi yapamamanız kötü bir dansçı olacağınız anlamına da gelmez.

Bu bakımdan bilmeniz gereken en önemli nokta dansın yeteneğe değil çok çalışmaya bağlı olduğudur. Hatta çalışmalarınız çok disiplinli ve düzenli olursa profesyonel dansçı da olabilirsiniz. Her meslekte olduğu gibi kimse dünyaya o mesleği yapacak şekilde gelmez. Meslekte ya da işinde başarılı olanlar o alanda emek göstererek uzmanlaşmış kişilerdir. Bu bakımdan iyi bir dansçı olmanız için ön yargılarınızdan başka hiçbir engel bulunmaz!

Dans Etmek İçin Bilmeniz Gerekenler

Dans etmek istiyorum ancak nereden başlayacağımı bilemiyorum diyorsanız bu noktada en önemli yardımcınız dans kursu olacaktır. Dans kursu kayıt işlemleri ile birlikte size en yakın olacak ve hoşunuza gidecek dansa yönelik kayıt olarak eğitimlere hemen başlayabilirsiniz. Dans eğitimleri size o dansla ilgili temel bilgileri öğreterek uygulamalı bir şekilde nasıl davranmanız gerektiğini gösterir. Dans, aslında vücut hareketlerinin müziğin ritmine göre estetize edilmiş hali olduğundan bu noktada ne kadar çok eğitim alır ve pratik yaparsanız o alanda da o kadar yetkinleşmiş olursunuz.

Bu noktada ise bilmeniz gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

  • Dans eğitimi her eğitimde olduğu gibi ne kadar genç yaşlarda başlarsa o kadar kolay şekilde ilerler. Bu bakımdan çocuklarınızı dansa yönlendirmek, çocukların dans etmesini sağlamak ilerisi için çok önemlidir. Özellikle bale kursları çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimleri için çok büyük yararlar gösterir.
  • Müziğin yaşı olmadığı gibi dansın da yaşı yok! Bu yüzden yaşınız kaç olursa olsun sizi mutlu eden dans türüne yönelik kayıt olabilirsiniz. Özellikle kurs noktasının çok önemli olduğunu unutmamalısınız. Bu açıdan da ne kadar profesyonel ve alanında deneyimli eğitmenlerden eğitim alırsanız o kadar çok başarı sağlarsınız.
  • Dans türü ne olursa olsun özellikle daha önceden bilginiz yoksa başlangıçta bir nebze zor gelebilir. Fakat bu zorluk sizi yıldırmamalıdır. Zorlukların ilerledikçe geride kaldığını görerek mutlu olacaksınız.
  • Dans hareketlerini doğru şekilde öğrendikten sonra müziğin ritmine kendinizi kaptırarak artık “kulaklarınız ile görmeye” başlayacaksınız. Bu açıdan da hareketleri doğru öğrenmek için çok çalışmayı ihmal etmemelisiniz.
  • Herkesin hoşuna gidecek ve yapabileceği dans türleri bulunduğu için mutlaka kendinize en uygun olacak dans eğitimini bulabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın
Yol Tarifi Al
× Size nasıl yardımcı olabiliriz?