Rumba Nedir? Rumba Hareketleri  

Rumba nedir; yavaş tempo ile gerçekleşen ve evrensel olarak aşkın dansı şeklinde anılmakta olan bir Latin dansıdır. 4/4’lük ritim ile gerçekleşmekte olan rumba pozisyon dansı olarak bilinir ve dar alanlarda da rahatlıkla gerçekleştirilebilir. Rumba dansa esnasındaki hareketler Küba hareketi olarak bilinen ve kalçanın ön planda tutulduğu hareketlerdir.

Rumba kalp atışlarını andıran tempoda bir ritim ile gerçekleşmektedir. Rumba dansının figürleri ve koreografisi kadın ve erkek arasındaki tutkuyu ve romantizmi gözler önüne sermek üzere düzenlenmiştir. Rumbanın ruhu, kadının erkeği baştan çıkarmaya çalışması amacıyla gerçekleştirdiği ateşli kalça figürlerini yazdır. 

Latin valsi olarak da adlandırılan rumba, baştaki figürlerin pek çoğunun daha hareketli ve kalçanın ön planda olan şekliyle gerçekleşiyor olduğu bir danstır. İspanyol ve Afrika kökenli bir dans olan rumba ateşli bir davul orkestrası eşliğinde gerçekleştirilir. Folklorik birden olmasının yanı sıra günümüzde pek çok stile sahiptir.

Rumba Nedir, Nasıl Yapılır?

Rumba yapmak pek çok kişi tarafından merak edilen ve oldukça eğlenceli bulunan dansların arasında gelmektedir. Orta zorlukta bir dans olduğu bilinen rumbanın figürleri temel ilkelere sahiptir.

Tutkunun ve ihtirasın sembolü olan kalça hareketleri rumba dansındaki en önemli figürleri kapsar. Bunun yanı sıra bilek, diz ve kalça koordinasyonu da rumba dansında oldukça önemlidir. Rumba dansa esnasındaki temel ayak hareket kombinasyonu ileri sol, sağ ayak yan, ayak birleştir, sağ geri, sal ayak yan ve ayağı kapat şeklinde gerçekleşmektedir. İleri doğru ve ters yönde atılmakta olan adımlar için zamanlama hızlı, hızlı şeklinde gerçekleşirken sağ ve sol adımlar için ritim yavaş olmaktadır.

Rumba Dansının Temposu

Rumbanın temposu dakikada 26 ila 27 bar şeklinde gerçekleşen dolayısıyla yavaş olarak nitelendirilen bir eğitimdir. Geleneksel olarak yapılmakta olan rumba dansı, köftenin havasını yansıtabilmek amacıyla dakikada 23 ila 24 bar aralığında değişen bir hızda çalınmaktadır. 4/4 olan zaman cetveli müzik ritminin 4 eşit ağırlıklı vuruşa sahip olduğunu bizlere göstermektedir.

Rumba dansının yeni öğrenmeye başlayanlar hareketleri kolaylıkla karıştırsa ve kafa karışıklığı yaşasa da bu dans kısa süre içerisinde öğrenilebilir. Günümüzde rumba dansı öğrenmek isteyen pek çok kişinin tercihi dans kursu olmaktadır. Dans kurslarına giderek ekipler halinde rumba dersleri alabilir ve böylelikle oldukça keyifli olan rumba dansının inceliklerini kısa süre içerisinde öğrenerek bir rumba dansçısı olabilirsiniz.

16. yüzyılın eğlencesi olarak da bilinen rumba dansı, 1913 yılında Amerika’ya girmiştir. Latin Amerikan danslarının canlılığını benimsemiş rumba dansı hem müzik hem de film sektöründe oldukça popülerdir dönem yaşamıştır. Halen büyük bir popülerliğe sahip olan rumba dansı pek çok ülkede yapılmakta ve sevilmektedir. Bu dansın kökenlerinin ise İspanyol ve Afrika olduğu bilinmektedir.

Geleneksel rumba dansı tek şekilde gerçekleşiyor iken günümüzde rumba dansının pek çok farklı stile sahip olduğu bilinmektedir. Latin Amerikan danslarından biri olarak da anılmakta olan rumba dansı, abartılı hareket içeren çeşitlerinden daha yavaş ve kontrollü yapılan çeşitlerine göre oldukça uzun bir listede sunulmaktadır.

Günümüzde uluslararası Latin Amerikan dans yarışmalarında en sık sergilenen ve sıklıkla görebileceğiniz rumba dansı kendisiyle aynı familyada yer alan ça-ça-ça dansı ile benzer özellikler göstermektedir. Rumba dansının ritmi eşit aralıklı 4 sesten oluşmaktadır.

Kalça hareketlerinin ön planda olduğu bilinen rumba da aslında basit adımlar ve figürler bulunmaktadır. aşkın kompozisyonu olarak anılmakta olan rumba hareketleri tutkulu kalça figürleri ile öne çıkar. Rumba hırçın ve duygulu lakin aşığın gücünü ve özgüvenini sembolize etmek amacıyla yapılan bir danstır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın
Yol Tarifi Al
× Size nasıl yardımcı olabiliriz?