Düğün Dansı Nedir, Nasıl Olmalı?

Düğün dansı çiftlerin en çok heyecanlandığı konulardan biridir. İnsanların partnerleri ile hayatlarını birleştirmeye karar vermeye başladığı andan itibaren oluşan tatlı telaş iki tarafı da sarar. Düğün için yapılan planlar ve hazırlıkların hiçbir zaman sonu gelmez. Unutulmaz bir düğün organize etmek için oldukça çaba sarf edilir. Belki de çiftler için harcanan en güzel ve anlamlı çabalar bunlardır. Her detayın ince bir şekilde düşünülmesi ve hayalleri süsleyen bir düğünün gerçekleştirilmesi için maddi, manevi bir şeylerin harcanması gerekir.

Son zamanlarda düğünlerin en çok merak edilen anı düğün dansı haline gelmiştir. Oldukça popüler bir hal alan çiftlerin dansı görsel olarak oldukça hoş bir sahne ortaya çıkarır. Çiftlerin düğünden haftalar önce hangi dansı yapacaklarına ve müziğine karar vermek için kafa yormaları oldukça normaldir. Düğünlerde unutulmaz ve özel olan anlardan biri olan gelin ve damadın dans ettiği dakikalardır.

Düğün Dansı Nedir?

Düğün dansı, farklı dans çeşitlerinden seçilebilir. Dansı, düğün dansı yapan faktör türü değildir. Bir dansın düğün dans olabilmesi için gereken iki şey vardır; gelin ve damadın birlikte dans etmesi. Çiftlerin tango, vals gibi popüler dans türlerinden seçmesi mümkündür. Kendi tarzlarını ortaya koymak isteyen çiftler herhangi bir dans türünü de tercih edebilirler. Seçim tamamen gelin ve damada bırakılır.

Düğün dansı yapmak son dönemlerde gerçekleştirilen düğünlerde oldukça sık tercih edilir olmuştur. Aslında düğünlerde gelin ve damadın dans etmesi bir gelenektir, fakat daha modern ve biraz daha şov amaçlı yapılan performanslar haline gelmiştir. Gelin ve damadın özenle seçtiği müziklerde dans ederken konukların onu izlemesi hoş ve keyifli dakikalar yaşanmasına sebep olur.

Düğün Dansı Nasıl Öğrenilir?

Düğün dansı için seçilen bazı dans türleri oldukça sık tercih edilir. Özellikle tango daha çok tercih edilen bir türdür. Tango, danslar arasında performansı ile izleyenleri mest eden bir türdür. Aynı zamanda dansın en romantize edilmiş halidir. Bu nedenle çiftler düğün için tangoyu tercih edebilir. Asaleti simgeleyen vals ise bir başka sık tercih edilen türlerden biridir. Düğünün güzelliğine ayrı bir hava katmak isteyen çiftlerin tercihi genellikle vals dansından yana olmuştur. Düğünlerde çiftler bu türlerin dışında daha farklı ve daha eğlenceli dansları da seçebilirler. Enerjilerini yansıtmak isteyen damat ve gelin daha canlı parçalar seçerek farklı performanslar sergileyebilir. Rumba ve bachata gibi danslara olan ilgide oldukça fazladır. Dans konusunda herhangi bir sınırlama olmadan çiftlerin zevklerine ve isteklerine göre şekillenebilir.

Düğün dansı için aynı zamanda yöresel danslardan seçmekte oldukça etkileyici olabilir. Dansa karar verildikten sonra daha iyi bir şekilde sahnede yer almak isteyen çiftler, düğün dansı öğrenmek için kurslara gidebilir. Düğünlerde dans edecek çiftler için kurslarda hızlandırılmış bir şekilde eğitimler verilir. Çiftlerin birlikte sergiledikleri düğün danslarına olan ilgini artması sonucu kurslara olan taleplerde oldukça artmıştır. Daha önceden hiç dans etmemiş çiftler bile profesyonel eğitmenler tarafından eğitim alarak oldukça büyüleyici düğün danslarını gerçekleştirebilirler.

Çiftlerin dansa karar verdikten sonra en çok düşündükleri düğün müziği olabilir. Hem girişte hem de danslarına eşlik edecek olan parçayı seçmek için oldukça kafa yormak gerekebilir. Bazı partnerler arasında özel anlamları olan şarkılar olabilir, aralarından seçmek oldukça basit olabilir. Seçilen müzik ve dansın uyumlu olması da son derece önemlidir. Dans ve müzik arasındaki tarzlar benzer bir şekilde seçilirse harika bir düğün dansı yapabilirsiniz. Önemli olan tek şey düğün günü gelin ve damadın mutlu olmasıdır. Geriye kalan seçim ve tercihler tamamen çiftin zevklerine kalmıştır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın
Yol Tarifi Al
× Size nasıl yardımcı olabiliriz?