Oryantal Dans Nedir, Nasıl Yapılır?  

Oryantal dans nedir; dünyanın en eski danslarından biridir. İslam öncesi inanışlarda bile var olan oryantal dans, antik dönem doğurganlığı ve bereketini temsil eden bir dans olarak bilinmektedir. En önemli özelliklerinden birinin yalın ayakla icra ediliyor olması, bu dans ile ilgili yapılan araştırmaların sayısının da artmasını sağlamaktadır. Bu noktada pek çok kişi oryantal dansın neden çıplak ayakla yapıldığı konusunda merak duyabilir. Bu soruya verilmesi gereken yanıt, oryantal dans esnasında dansçıların çıplak ayak sayesinde toprak ana ile direkt temasta bulunduğunu düşünmeleridir. Bu gibi özellikleriyle oryantal dans oldukça popüler ve kültürel bir danstır.

Oryantal Dansın Tarihçesi

Oryantal dansın tarihçesi pek çok kişi tarafından araştırılırsa da, bu dansın ilk olarak hangi ülkeden çıktığına cevap vermek oldukça zordur. Ancak ilk oryantal dansçıların Mısır’dan çıktıkları düşünülmektedir.

1830 yıllarında Kahire’den kovulan kadınların oryantal dans sergileyerek Mısır, Ortadoğu ve Avrupa’da danslarını gösterdikleri bilinmektedir. Mistik ve Doğulu bir atmosfere sahip olan oryantal dans, köklü bir geçmişe sahip olmasına rağmen halen popülerliğini kaybetmemiştir ve günümüzün en sık tercih edilen dansları arasında bulunmaktadır.

Oryantal Dans Hareketleri Nelerdir?

Oldukça eğlenceli bir dans olması ile de bilinen oryantal dans öğrenmek isteyen pek çok kişi öğrenimi dans kursu ile birlikte gerçekleştirmektedir. Göbek dansı olarak da bilinen bu dans esnasında dikkat edilmesi gereken çeşitli hareketler bulunmaktadır.

  • Dönüşler: Oryantal dans koreografileri arasında en dikkat çekici hareketler dönüşler olmaktadır.  Sağa, sola, tam ve yarım dönüş olarak bilinen oryantal dans hareketleri, dansın oldukça estetik bir görüntüye sahip olmasını sağlar. Bunun yanı sıra profesyonel olarak oryantal dans edenlerde fark edebileceğiniz hareketlerin arasında ise parmak ucu dönüşleri gelmektedir. Oryantal dans esnasında yapılan parmak ucu dönüşleri ise pike, point ve revelve olarak adlandırılır.
  • Vücut döndürme hareketleri: Oryantal vücudun kıvrak bir şekilde döndürülmesi ile gerçekleşen bir danstır. Aynı anda birden fazla hareketin kombine edilmesiyle gerçekleşen oryantal dans, vücudun döndürme hareketlerinin profesyonel olarak sergilendiği bir dans olarak da ele alınabilir. Oryantal dans esnasında kullanılan vücut döndürme türleri alttan yukarı, üstten aşağı ve göğüs döndürme olarak listelenmektedir.
  • Baş hareketleri: Oryantal dans vücudun kafa da dahil olmak üzere her parçasının hareket ettiği bir dans türüdür. Dolayısıyla baş döndürme ve kıvrılma hareketleri de oryantal dansın temel hareketleri arasında gelmektedir. Gerdan kırma gibi hareketler ile kombinlenerek gerçekleşmekte olan bu dans, pek çok hareketin aynı anda yapıldığı bir koreografiyi içermektedir.
  • Omuz, kol ve el hareketleri: Eğer daha önce oryantal dans izlediyseniz omuz, kol ve el hareketlerinin ne kadar aktif olduğunu görmüşsünüzdür. Omuz, kol ve ellerden meydana gelen hareketler oryantal dans hareketleri arasında bulunur ve oryantal dans için olmazsa olmaz olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.
  • Karın, kalça ve göbek hareketleri: Karın, kalça ve göbek hareketleri oryantal dans hareketlerinin en önemli parçasıdır. kalçanın, karnın ve göbeğin müzikle birlikte hareket etmesi oryantalistlerin katmakta ve tekniklerin en estetik şekilde sunulmasını mümkün hale getirmektedir.

Oryantal Dansın Faydaları

Oryantal dans etmek çok eğlenceli olmasının yanı sıra, vücuda pek çok faydası olması sebebiyle de sıklıkla tercih edilen bir dans türüdür. Fiziksel ve ruhsal olarak rahatlamayı sağlayan oryantal dans aynı zamanda sırt ve eklem ağrılarını da hafifletir. Etkili bir egzersiz olması sebebiyle zayıflamak isteyenlere yardımcı olur. Oryantal dans ile saatte 300 kalori kadar yakmak mümkündür. Tüm bu sebepler günümüzün en popüler danslarının arasında oryantal dansın gelmesine neden olmuştur.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın
Yol Tarifi Al
× Size nasıl yardımcı olabiliriz?