Zumba Nasıl Yapılır, Hangi Müziklerle Dans Edilir?

Zumba nasıl yapılır sorusu hareketli ve enerjik bir dans yapmak isteyenler tarafından tercih ediliyor. Zumba hareketleri ve özellikle figürlerinin kolaylığı itibariyle her yaştan dans severin yapabileceği bir dans olarak öne çıkıyor.

Zumba İçin Müzikler Neler?

Zumba nasıl yapılır için doğru müzik tercihinde bulunmalısınız. Zumba ritmik ve enerjik bir danstır, bu yüzden müzik çeşitliliği de çoktur. Özellikle basit fitness hareketlerini de içerdiği için zumba sayesinde formunuzu da korumanız mümkün olabilir. Oryantalden Jazz’a, Hip hop’tan Merengue’ye kadar çok çeşitli dans müzikleri arasından seçim yapabilirsiniz. Zumba için şu türlere ait müzikleri kullanabilirsiniz;

  • Salsa
  • Samba
  • Bachata
  • Merengue
  • Oryantal
  • R&B
  • Jazz
  • Rockn Roll

Genel olarak ilk bakıldığında Zumba sadece Latin müzikleri ile yapılıyor algısı oluşsa da bu tam doğru değildir. Önemli olan nokta hangi müzikleri kullandığınız değil Zumba’nın enerjisini yansıtacak müzikleri seçmenizdir. Çünkü zumba kaslarınızı çalıştırır ve müziğin ritmi doğru olduğunda kaslarınız da çok daha iyi şekilde çalışabilir.

Özellikle son dönemlerde zumba müzikleri popüler olan ve kulak dolgunluğu taşıyan müziklerden seçilmeye başlanmıştır. Zumbanın hangi kültürde yapıldığı da doğru müzik seçimi için önemlidir. Özellikle Türkiye’de salsa, Latin ve oryantal müzikler zumbada sık tercih edilir.

Zumba Nasıl Yapılır?

Zumba nasıl yapılır sorusuna doğru yanıt vermek için dans türünün kalori yakmaya ve kasları çalıştırmaya dönük olduğunun bilinmesi gerekir. Egzersiz yerine geçebilecek zumba bu açıdan dans ve sporun karışımıdır. Hareketli bir zumba müziği eşliğinde oluşturulan koreografide dans ederken müziğin ritmini takip etmek yeterli olacaktır.

Zumba hareketleri herkesin yapabileceği hareketlerden oluşur. Bu açıdan dans ederken rahat edebilirsiniz. Sadece kendinizi müziğin ritmine bırakmanız yeterli olacaktır. Kendinize ait bir koreografi oluşturabilir ya da Zumba kursu kapsamında eğitmenin vereceği yönergeleri takip ederek hareketleri benimseyebilirsiniz. Zumbayı eğer evde yapıyorsanız en önemli nokta hareketlerin kaslarınızı gerçekten çalıştırıp çalıştırmadığına bakmaktır. Düzenli, ritmik ve enerjik olduktan sonra hareketleriniz zumba için uygun olacaktır.

Zumba için yaptığınız hareketler tamamıyla dans etmeye ve bedeninizdeki toksinleri yakmaya yöneliktir. Bu yüzden ne türden bir zumba müziği seçerseniz seçin adımlarınızı durduramayabilirsiniz. Sporun çok keyifli ve eğlenceli hali olan zumbada zıplama, kollar ile yapılan hareketli figürler, hızlı adımlar ve bacak hareketleri yanı sıra kalça ve göbek hareketleri yer alıyor.

Zumba hareketleri vücudunuzun her noktasını çalıştıracaktır. Müziğin ritmiyle kaslarınızı da kolay şekilde esnetebileceğiniz hareketler bütünüdür. Hareketli ritimlerle birlikte sporunuzu, adımlarınızı ve bedeninizi uygun hale getirerek bu danstan büyük keyif alabilirsiniz.

Zumba Enerjinizi Arttırır

Genel olarak bakıldığında zumba yapmak bedeninizin enerjisini arttırmak için son derece etkilidir. Zumba hareketleri özellikle spora teşvik amaçlı yapılıyorsa hemen zumba yapmaya başlayabilirsiniz. Çünkü zumba hareketleriyle eğlenirken aynı zamanda spor yapabileceksiniz. Sevdiğiniz hareketli bir müzik türünü seçerek hemen dans etmeye koyulabilirsiniz. Zumbada önemli olan hareketlerin temel bütünlük taşımasıdır fakat diğer danslara göre neredeyse hiç kural barındırmaz. İnsanın içindeki enerjiyi açığa çıkarmak için düşünmeden hareket etmeyi amaçlayan zumba, bu bakımdan dans esnasında büyük keyif duyabileceğiniz özellikler de taşır. Zumba aynı zamanda çocukların kas gelişimlerini de destekler. Özellikle çocuklar için dans hareketlerini öğrenmek zor olduğundan dansın büyüsü ile zumba ile tanışabilirler. Bu sayede dans dünyasına adım atarken çok büyük keyif alabilecekleri gibi aynı zamanda kuralların engeline de takılmayacaklar.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın
Yol Tarifi Al
× Size nasıl yardımcı olabiliriz?