Dans Etmeye Başlarken Bilinmesi Gerekenler  

Dans etmeye başlamak göründüğü kadar zor değildir ama her aktivite gibi dansın da kuralları vardır. Bu kuralların kullanıldığı anlamlı ve görsel olarak çekici danslar daha iyi öğrenilir. Çiftlerin karşılıklı saygı ve sevgi ruhu içinde dans ettikleri danslar söz konusu olduğunda akılda tutulması gereken birkaç şey vardır. Birkaç dans kuralını unutmak veya dans ederken nelere dikkat edeceğinizi bilememek eğlenceyi mahvedebilir. Danstan önce ve sonra dansın kurallarına uyarak eğlenceli aktivitelere zaman ayırmanız ayrıca daha verimli bir hale dönüşecektir.

Dans Etmeye Başlamadan Önce Neler Yapılmalıdır?

Dans serüvenleri ve dans kuralları sadece etkinlikler sırasında gözlemlenen kriterlerden ibaret değildir. Dans etmeden önce de mümkün mertebe uyulması gereken birbirinden çeşitli dans kuralları vardır. Uygun hazırlık ve partnerinizle doğru bir iletişim modeli geliştirmek eğlenceli bir dans macerası için çok önemlidir. Bu özellikle danstan önce yapılmalıdır.

Dans etmeden önce uyulması ve üzerinde düşünülmesi gereken kurallar sadece partnerinizi ilgilendirmez. Sağlıklı ve mutlu bir dans tecrübesi yaşamak için dans ederken dikkat edilmesi gerekenler noktasında hazırlık süreci ile ilgili bazı kriterler vardır:

 • Sahneye aç çıkılmamalı veya fazla yemek yedikten sonra çıkılmamalıdır. Danstan önceki belki de en önemli şey budur.
 •  Ayakkabı seçimi, dans etmeden önce yapmanız gereken şeylerden biridir. Herhangi bir dans için rahat ayakkabılar giymek önemlidir.
 • Hareketi kısıtlayan giysilerden kaçının. Bu, dans kuralı olarak bilinen ilk kuraldır.
 • Dans dersi alıyorsanız, derse gelirken mutlaka duş alın ve temiz kıyafetler giyin. Ayrıca partnerinizi dans esnasında rahatsız etmemek adına yanınızda parfüm ve deodorant bulundurun. Dansta en önemli şey budur.
 • Sigara içiyorsanız, danstan veya dersten önce dişlerinizi fırçalayın. Bunlar dans kurallarıdır.
 • Sahneye çıkmadan önce çift, hazırlanmak için birlikte dans etmiş olmalı. Bunu danstan önce yapılacaklar listenize ekleyin.
 • Erkekler dansın tüm kurallarını öğrenmek zorundadır ve erkekler talimat verir. Bir dans akşamında birbirlerine söz verirlerse, bu kurala nezaketen uymak zorundadırlar.
 •  Kadınların baloda erkekleri reddetme hakkına sahip olduğunu da unutmamalıyız.

Dans Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dans ederken nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında da dans etmeye başlamak istiyorsanız özellikle yeterli bilgiye sahip olmanız gerekir. Dans ederken dikkat edilmesi gerekenler ise:

 • Dans ederken konuşmayın. Dansta en önemli şey budur.
 • Dik durun ve dizlerinizi bükmeyin. Bu bir dans kuralı olarak görülebilir.
 •  Ayak parmaklarınız değil, ayak tabanlarınız yere hafifçe değecek şekilde dans etmelisiniz. Her zaman kendinize koşulsuz güvenmelisiniz. Bu yüzden dans ederken duruşunuza dikkat edin. Partnerinizi zor durumda bırakan hareketlerden kaçınılmalıdır. Dans etmek gerçekten zordur, özellikle çiftler için.
 • Dans istediğiniz gibi gitmediğinde özür dilemek yerine, hatayı düzeltmenin yollarını arayın.
 • Dans ederken erkekler kadınların birkaç adım gerisinde yürümelidir. Eşler dans ederken uzun süre birbirlerine bakmamalıdır.

Danstan Sonra Ne Yapılmalıdır?

Dans etmek için kurs tercih ettiyseniz tüm bahsedilenlerden sonra dans, hijyen ve görgü kurallarına da uyulmalıdır. Dansınızı ve yeteneğinizi taçlandıran kurallarla bir adım öne geçebilir ve eğitiminizin hakkını tam anlamı ile verebilirsiniz. Dans kursuna gittiğinizde her ihtimale karşı çantanızda kıyafet, yedek bir ayakkabı, ilaç, çorap ve deodorant bulundurmalısınız. Kurstaki eğitmenlerinizden tercih edeceğiniz dans hakkında çok daha kapsamlı bilgiler elde edebilirsiniz. Danstan önce ne yapmanız gerektiğini ve dans sırasında ne yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Bu şekilde dans sırasında ne yapacağınız konusunda tam bilgi sahibi olabilirsiniz. Tüm bunlar sonucunda da daha verimli dans etme süreçleri geçirebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın
Yol Tarifi Al
× Size nasıl yardımcı olabiliriz?