Barre Nedir? Dans mı Egzersiz mi? 

Barre nedir, balerinlerin esneme, ısınma, duruş ve pozlarından esinlenerek yoga, pilates ve kuvvet antrenmanını birleştiren hibrit bir egzersizdir. Barre, diğer egzersiz türlerinden farklıdır, çünkü genellikle ağırlık taşımadan küçük, basit hareketlerin birçok tekrarı yoluyla kasları güçlendirir.

Barre antrenmanları yağ yakmak yerine kas koordinasyonu, duruş ve denge geliştirmeye odaklanarak kullanılan kasları kademeli olarak güçlendirmeyi amaçlar. Barre antrenmanının diğer egzersizlerden farklı olduğunu ve Pilates ve kuvvet antrenmanlarına göre daha küçük kas gruplarını çalıştırmayı hedeflediğii söylenebilir. Çoğu egzersiz türü, izometrik hareketler ile hareket boyunca sabit kalırken kısa ve küçük ölçeklerde kasın belirli kısımlarını çalıştırır. Bu, egzersiz sırasında kaslarınızda titreme ve yanma hissi olarak geri gelir.

Barre dansı kendi vücut ağırlığınızı ve yerçekiminizi kullanan çok etkili ve eğlenceli egzersizlerdir. Vücudu dengelemek ve dengede tutmak için yapılmaktadır. Kollar, uyluklar ve kalçalar gibi büyük kas gruplarına odaklanır ve bale, yoga ve pilates gibi popüler hareket unsurlarından ilham alır. Bu egzersiz türü özel kas güçlendirme yetenekleriyle dikkat çekmektedir. Pilates ve yoga sporlarına aşina olan herkes bu iki sporun nefes egzersizleri ve farklı duruşlardan oluştuğunu bilir. Bale ve yogaya benzer şekilde çalışan ve kaslarınızı çalıştırarak esneklik kazanmanıza yardımcı olan barre egzersizlerinin vücudunuzu forma sokmanın çok daha hızlı ve etkili bir yolu olduğu bilinmektedir.

Barre Nedir? Sporda Süreklilik Sorunu Yaşayanlar İçin Uygun

Barre egzersizleri, egzersiz yapmak isteyen ancak süreklilik sorunu yaşayan kişiler için daha uygun görünüyor. Barre egzersizleri yaparken elbette süreklilik şart olsa da, bununla birlikte, düzenli fitness egzersizlerinden farklı olarak, daha ilgi çekici olan kısa süreli programlara uygulanabileceğini belirtilmelidir.

Barre adı verilen bu egzersizlere başlamadan önce, sizin için uygun olup olmadığına karar vermelisiniz. Kişisel hedeflerinize karar vererek bu sorunun cevabını da bulabilirsiniz. Duruşunuzu iyileştirmek, kaslarınızı geliştirmek, esnekliğinizi artırmak veya spor salonunun monotonluğunu kırmak istiyorsanız barre iyi bir seçenek olacaktır. Barre, çoğu insan için iyi bir egzersiz olarak bilinir ve uygun hareketler öğrenildikten sonra evde kolayca uygulanabilir. Yüksek derecede zindelik veya uzmanlık gerektiren birçok egzersiz programının aksine, yeteneklerinize uyacak şekilde özelleştirilebilir.

Barre egzersizleri sırasında rahat tayt veya body giymeniz önerilmektedir. Bedene oturan kıyafetleri tercih edilmesinin nedeni hem sizin hem de antrenörünüzün egzersiz yaparken formunuzu daha iyi takip edebilmesidir. Bu sayede hareketleri gerektiği gibi uyarlayabilir ve hataları daha hızlı yakalayabilirsiniz. Ayrıca uzmanların tavsiyelerinden biri de ayaklarınızın kaymasını önlemek için yere yapışan çorapları tercih etmenizdir.

Barre dansı temel faydaları, geliştirilmiş duruş, kas gelişimi, kilo kaybı, artan esneklik ve azaltılmış strestir. Ayrıca, fitness seviyesinden bağımsız olarak neredeyse herkes barre egzersizleri yapabilir. Dolayısıyla bu dans, hamile kadınlar tarafından da yapılabilir. Barre egzersizleri ayrıca, büyüyen bir göbek nedeniyle hamilelik sırasında yaygın bir sorun olan dengesizlik ve stabiliteye de yardımcı olur.

Barre Egzersizi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Barre egzersizlerinde çeşitli ağırlıklar kullanılabilir. İlk bakışta 1 kiloluk bir ağırlık yetersiz gibi görünebilir ancak yorucu hareketlerin olduğu anlarda yeterli olduğunu görülmektedir. Egzersiz sırasında şüphesiz en önemli nokta formu korumaktır. Aksi takdirde, eylemlerinizin faydalarını görmek zor olacaktır.

Bunun yanı sıra barre dansının ardından orgun hissetmeye hazır olmanız gerekir. Bir dans kursu ile anlaşarak gerçekleştirebileceğiniz barre dansı, yavaş tempolu egzersiz sınıfına aittir ancak tüm vücudun kaslarını çalıştırmaya odaklanır, bu nedenle egzersiz sonrası yorgunluk kaçınılmazdır. Germe egzersizlerini ihmal etmemeniz önerilir. Bu sayede vücudunuzu daha dinç ve daha az yorgun hissedebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın
Yol Tarifi Al
× Size nasıl yardımcı olabiliriz?