Sirtaki Nedir, Teknikleri Neler? 

Sirtaki nedir, Yunan kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır. İstanbul’un Fener ve Balat semtlerinde ortaya çıkmış, Yunanistan’da gelişmiş ve tüm dünyaya yayılmıştır. Ortak bir kültürün ürünü olan sirtaki, maharetli ve ustalıklı görünümü ve neşeli müziğiyle dikkatleri üzerine çekmeye devam etmektedir. Hatta günümüzde pek çok dans tutkunu Sirtaki derslerine katılmakta, Sirtaki danslarını öğrenmekte, Sirtaki hareket ve teknikleriyle hayatlarına renk katmaktadır.

Sirtaki dansı nedir sorusuna denge ve konsantrasyon gerektiren, yavaş ve hızlı hareketlere duygu katan etkileyici bir dans olarak cevap verilebilir. Dans tutkunları, basit ve kolay olmayan karmaşık hareketler nedeniyle zaman zaman zorlanabilir, ancak Sirtaki Dans eğlencesini asla kaybetmeyen bir türdür.

Eğlenceli ve aktif bir Yunan atmosferi ile Sirtaki, diğer kültürleri öğrenebileceğiniz ve hayatınıza renk katabileceğiniz, öğrenmesi ve yapması eğlenceli bir dans tekniğidir.

Sirtaki Nedir, Teknikleri ve Hareketleri

Sirtaki dansı, Yunanistan’ın en popüler danslarından biridir. Genellikle buzuki adı verilen geleneksel bir Yunan çalgısı eşlik eder. Müziğin 2/4 veya 4/4 zaman imzasında olduğu sirtaki dansı için tempo genellikle 60-65 BPM’dir ancak çift zaman time kullanıldığı için oldukça hareketlidir.

Buzuki’ye eşlik eden gitar, org, piyano gibi enstrümanların yanı sıra dans etmenin coşkusunu ve sevincini simgeleyen birçok figür bulunmaktadır. Sirtaki zor mu sorusuna cevap vermek için işte adım figürüne dayalı basit bir dans figürü olduğu yönünde cevap vermek uygun olacaktır. Bununla birlikte, birleşik figürün hassas ve hızlı bir şekilde üretildiği söylenebilir.

Sirtaki tekniklerini ve hareketlerini öğrenmek için figürle başlamak ve ısınma hareketleri yapmak kasların rahat çalışması için çok önemlidir. Bacak hareketleri kadar eğilme ve zıplama hareketleri gibi ana formlardan oluşan sirtaki hareketleri, temel bilgiler olmadan ve vücudun yeterli esnekliği olmadan gerçekleştirilmesi çok zor olabilir. Sirtakide sayılan tüm hareketlerde eller ve kollar sabittir. Zikzaklar, yan basamaklar, ağız kavgası ve yarım ağız kavgası gibi teknikler vardır, ancak dans sadece ayaklarla yapılır.

Sirtaki dans teknikleri ile dansçılar müziğin ritmine kapılır, ritme ayak uydurur ve eğlenir. Eğer Yunan kültürüne ilgi duyuyorsanız Sirtaki dansı sizler için oldukça uygun bir seçenek olacaktır.  

Sirtaki Dansı Zor mudur?

Sirtaki, hem zor hem de kolay bir dans olarak bilinmektedir. Bu nedenle, çalışma süresi öğrencinin yeteneğine bağlıdır. Ancak genel olarak Sirtaki dans kursunda bir ila üç aylık eğitim yeterlidir. Sirtaki ustası olmak daha uzun ve daha fazla özveri gerektirir. Bunun yanı sıra hangi tür Sirtaki danslarının var olduğu sıklıkla araştırılan konulardan biridir. Yunanistan denilince ilk akla gelen sembollerden biri olan sirtaki oyunlarının farklı türleri bulunsa da, genel olarak sirtaki dansının tek bir çeşidi vardır. Ancak belirtmek gerekir ki Yunan kültürünün farklı gruplara ayrıldığı şehirlerin kendine has sirtaki dans tarzları olabilir.

Modern Batı dansına kıyasla sirtaki basit bir danstır. Ama kesinlikle kolay değildir. Ayrıca, bu dansın belirli beceriler ve ustalık gerektiren birçok karmaşık figürü vardır. Bununla birlikte, çeşitli sıçramalar ve dönüşler dışında, Sirtaki dansının vücuda meydan okuyan veya aşırı çeviklik gerektiren çok fazla hareketi yoktur. Genel olarak, bu dansta öğrenmesi zor olan sayılar değildir. En büyük zorluk, bu karakterlere hayat ve ruh veren bir tarz ve atmosfer bulmaktır. Yani Sirtaki öğrenirken estetik en önemli şeydir.

Sirtaki ve diğer Yunan dans figürleri üzerinde pek çok araştırma yapılmıştır. Yunan halk dansları üzerine önemli çalışmaları ve çalışmaları ile tanınan uzmanlar, çeşitli figürlerin kökenleri ve bu figürlere verilen anlamlar hakkında çok ilginç gözlemler yapmışlardır. Bu çerçevede sirtakideki karakterler üç farklı kategoriye ayrılmaktadır. Bunlar coşku ve neşe figürü, kurtuluş ve çözülme figürü, dinlenme ve rahatlama figürüdür. Eğer siz de sirtaki dansına ilgi duyuyorsanız bir dans kursu ile çalışabilir ve kısa süre içerisinde bu dansı öğrenebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın
Yol Tarifi Al
× Size nasıl yardımcı olabiliriz?